Polska

Choroby bydła

Ilustracja przedstawiająca bydło

CHOROBA UKŁADU ODDECHOWEGO BYDŁA (brd) >>

Ochrona zdrowia cieląt ma kluczowe znaczenie dla przyszłej wydajności stada, czy to w produkcji mleka, czy mięsa.

CHOROBY WYWOŁYWANE PRZEZ BAKTERIE CLOSTRIDIUM >>

Bakterie wywołujące te choroby bytują w tym samym środowisku, w którym żyje bydło. Te drobnoustroje są wszechobecne – występują w glebie, na pastwiskach, w budynkach, a nawet w tkankach i narządach zwierząt hodowlanych.

MASTITIS >>

Mastitis oznacza zapalenie gruczołu mlekowego (zwane też zapaleniem wymienia), a do choroby tej dochodzi głównie na skutek inwazji bakterii i ich wniknięcia do zatoki wymieniowej przez otwór i przewód strzykowy.

PŁODNOŚĆ BYDŁA MLECZNEGO >>

Już czas, aby hodowcy znów mieli pod kontrolą płodność swoich stad.

ZAKAŹNE ZAPALENIE NOSA I TCHAWICY U BYDŁA >>

Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy u bydła (IBR), wywoływane przez wirus BHV-1, jest chorobą endemiczną w Polsce.

ZANOKCICA >>

Zanokcica, znana również jako nekrobacyloza międzypalcowa lub ropowica międzypalcowa, jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą bydła, charakteryzującą się obrzękiem okolic szpary międzyracicowej i powodującą kulawiznę.

ZAPALENIE MACICY >>

Czynnikami ryzyka w przypadku zapalenia macicy są między innymi: zatrzymanie łożyska, niedostateczna higiena w porodówce, ciąża bliźniacza, trudny poród i niewłaściwa dieta w okresie przejściowym.

Rozwiń wszystkie

HODOWCY

Dowiedz się więcej tutaj...

Poniższe strony internetowe przeznaczone są wyłącznie dla polskich profesjonalnych hodowców zwierząt, polskich lekarzy weterynarii oraz osób o odpowiednich kwalifikacjach. Klikając na adresy poszczególnych stron, potwierdzasz, że spełniasz te wymagania.