Polska

Choroby drobiu

zdjecie koguta

KOKCYDIOZA >>

Chorobę wywołują pasożytnicze pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Szczególne zagrożenie stanowi dla młodych ptaków w chowie drobiu grzebiącego (kury, indyki) i drobiu wodnego (kaczki i gęsi). Najczęstszy przebieg chorobowy z obniżeniem masy ciała i wzrostem śmiertelności prowadzi do dużych strat ekonomicznych.

KOLIBAKTERIOZA >>

Choroba bakteryjna wywoływana przez szczepy Escherichia coli, najczęsciej wykrywany patogen wystepujący u wszystkich gatunków drobiu. Stanowi jedną z najistotnieszych przyczyn strat w wielkotowarowej produkcji drobiarskiej.

RZEKOMY POMÓR DROBIU (NDV) >>

Jedna z najgroźniejszych chorób drobiu obok ptasiej grypy. Jest zwalczana z urzędu. Objawy chorobowe o różnym przebiegu (osłabienie, biegunki, duszności, objawy porażenne); we wrażliwym stadzie śmiertelność może dochodzić do 100%.

ZAKAŹNE ZAPALENIE MÓZGU I RDZENIA KRĘGOWEGO (AE) >>

Wirusowa choroba drobiu młodych kurczat, indyków, bażantów i przepiórek japońskich. Przebieg chorobowy z charakterystycznymi objawami neurologicznymi okolic szyi i głowy.

ZAKAŹNE ZAPALENIE OSKRZELI KUR (IBV) >>

Wysoce zaraźliwa choroba o ostrym przebiegu wywoływana przez ptasi koronawirus, atakuje nie tylko drogi oddechowe, ale również drogi moczowo-płciowe, doprowadzając do biegunek i spadku nieśnosci.

ZAKAŹNE ZAPALENIE TORBY FABRYCJUSZA (CHOROBA Gumboro) (IBD) >>

Choroba wirusowa występująca w formie klinicznej u kurcząt z wysoką śmiertelnością w stadzie. U starszych w formie podklinicznej uspośledza funkcje układu odpornościowego.

ZAKAŻENIA METAPNEUMOWIRUSOWE (TRT, SHS) >>

Wywołują choroby górnych dróg oddechowych, takie jak zakaźne zapalenie nosa i tchawicy u indyków (TRT) oraz syndrom obrzęku głowy kur (SHS) występujący u kurcząt brojlerów i kur niosek.

Rozwiń wszystkie

HODOWCY

Dowiedz się więcej tutaj...

Poniższe strony internetowe przeznaczone są wyłącznie dla polskich profesjonalnych hodowców zwierząt, polskich lekarzy weterynarii oraz osób o odpowiednich kwalifikacjach. Klikając na adresy poszczególnych stron, potwierdzasz, że spełniasz te wymagania.

Widget materiały dla hodowców drób