Polska

Choroby kotów

zdjęcie przedstawiajace kota

CHOROBY SKÓRY

CHOROBY SKÓRY U KOTÓW >>

Choroby skóry u kotów są wywoływane przez różne czynniki, od urazów i ran po ugryzieniu do pasożytów (w tym pcheł, grzybów i świerzbowców), ich przyczyną mogą być też zakażenia bakteryjne, wtórne wobec istniejących chorób alergicznych (alergii na ugryzienia pcheł, wziewnej, kontaktowej, pokarmowej).

 

CHOROBY ZAKAŹNE

KOCI KATAR >>

Głównymi patogenami wywołującymi tę chorobę są: herpeswirus kotów (FHV) i kaliciwirus kotów (FCV). Oba wirusy występują powszechnie na całym świecie. Powodują zachorowania nie tylko u kotów domowych, ale także u innych gatunków z rodziny kotowatych.

PANLEUKOPENIA KOTÓW >>

Panleukopenię wywołuje u kotów parwowirus, który jest bardzo odporny na warunki środowiskowe. Wirus ten różni się od parwowirusa psiego. Najbardziej podatne na zarażenie są młode, nieszczepione koty.

WIRUSOWA BIAŁACZKA KOTÓW >>

Wirus białaczki kotów (FeLV) występuje na całym świecie. Każdy kot może się nim zarazić, ale prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji jest bardzo różne i zależy od wieku kota, jego stylu życia, ogólnego stanu zdrowia i środowiska, w jakim przebywa.

WŚCIEKLIZNA >>

Wścieklizna jest bardzo niebezpieczną chorobą wirusową, która zagraża wszystkim gatunkom zwierząt stałocieplnych. Przyczyną zakażenia jest zazwyczaj ugryzienie przez chore zwierzę. Wirus wywołuje zapalenie mózgu (w ostrej postaci).

 

CHOROBY PASOŻYTNICZE

PCHŁY I KLESZCZE >>

Koty narażone są na inwazje wielu różnych pasożytów i na wywoływanie przez nie choroby. Niektóre z nich, takie jak pchły czy kleszcze, dają się zauważyć, lecz inne, np. robaki jelitowe i nicienie sercowe, pasożytują we wnętrzu organizmu.

Rozwiń wszystkie