Polska

Pchły i kleszcze

Koty narażone są na inwazje wielu różnych pasożytów i na wywoływanie przez nie choroby. Niektóre z nich, takie jak pchły czy kleszcze, dają się zauważyć, lecz inne, np. robaki jelitowe i nicienie sercowe, pasożytują we wnętrzu organizmu. 

Koty żyją w naszych domach, śpią na kanapach, a czasami przynoszą nam niechciane prezenty. Dlatego ważne jest zapewnienie kotom skutecznej ochrony przed pasożytami.

Fakty: Cykl rozwojowy pchły

Pchły są pasożytami zewnętrznymi najczęściej spotykanymi u zwierząt domowych. Ctenocephalides felis, czyli pchła kocia, to gatunek najbardziej rozpowszechniony zarówno u kotów, jak i psów. Inwazja pcheł jest nie tylko nieprzyjemna, ale także potencjalnie niebezpieczna dla zwierząt oraz ich właścicieli.

Cykl życiowy pchły trwa od kilku tygodni do miesiąca, jednak w niekorzystnych warunkach może być znacznie dłuższy. W cyklu rozwojowym pchły przechodzą przeobrażenie zupełne, w trakcie którego występują trzy główne stadia:
  • Dorosłe pchły wskakują na żywiciela (np. kota, psa lub człowieka) i w ciągu kilku minut zaczynają odżywiać się jego krwią. Ugryzienia pcheł powodują świąd i podrażnienie skóry, ale w ten sposób pchły mogą również przenosić poważne choroby.
  • Po mniej niż 48 godzinach pchły zaczynają składać liczne jaja, które szybko spadają ze zwierzęcia i dostają się do środowiska.
  • Po kilku dniach z tych jaj wylęgają się larwy pcheł. Larwy nie lubią światła, dlatego od razu wpełzają głęboko w dywany lub szczeliny w podłodze, przez co niełatwo jest je zauważyć. Każda larwa otacza się kokonem i przeobraża się w nim w poczwarkę, a kiedy warunki są sprzyjające, pchły wydostają się z kokonów jako nowe osobniki dorosłe, gotowe do wskoczenia na stałocieplnego żywiciela i zapoczątkowania nowego cyklu.

Jedna samica pchły składa do 50 jaj dziennie. W ciągu miesiąca 10 samic może złożyć nawet 15000 jaj. Pies lub kot rozsiewa jaja pcheł wszędzie, gdzie przebywa, co prowadzi do masywnego zanieczyszczenia jajami w środowisku domowym. Pchły mogą wykonywać skoki na odległość nawet 33 cm, dlatego przeniesienie inwazji na inne zwierzęta domowe i ludzi jest bardzo łatwe. Pchły mają wielkość 1-2 mm, co sprawia, że trudno je dostrzec. Na każde 5 pcheł pasożytujących na zwierzęciu przypada 95 pcheł bytujących i niewidocznych w środowisku (jaja spadające z tego zwierzęcia oraz obecne już w środowisku jaja, larwy i poczwarki pcheł).

Cały dom, w tym dywany, sofy, łóżka i wszystkie te miejsca, w których przebywa zwierzę, może być silnie skażony jajami i larwami pcheł, stanowiącymi zaczątki nowych inwazji u tego zwierzęcia i innych. Przez odkurzanie usuwa się tylko niewielką liczbę jaj i larw, ponieważ są one ukryte głęboko w podłodze oraz dywanach i wykładzinach, a przy tym wczepiają się w ich włókna. Pchły mogą przetrwać w otoczeniu nawet przez 6 miesięcy.

Jedna pchła może w ciągu doby ugryźć swojego żywiciela około 10 razy i pobrać aż 15 razy tyle krwi, ile sama waży. Poza tym, pchły zaczynają żerować po bardzo krótkim czasie od dostania się na swojego żywiciela; 25% pcheł pobiera pierwszą porcję krwi w ciągu 5 minut, a 97% – w ciągu godziny. Przy dużej inwazji pchły mogą doprowadzić całkiem zdrowe zwierzę do anemii, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci, jeśli zwierzę jest małe.

Jednym z głównych czynników umożliwiających pchłom szybkie odbycie całego cyklu rozwojowego jest ciepło, dlatego centralne ogrzewanie sprawia, że pchły mogą rozmnażać się przez cały rok.

Koty i kleszcze

Na terenie całej Polski koty narażone są na inwazję kleszczy. Koty są z natury ciekawskie, a kleszcze występują w wielu miejscach, w tym w wysokich trawach, w parkach, na łąkach i obszarach leśnych, a czasem także w domach. Kleszcze mogą przenosić potencjalnie bardzo ciężkie choroby, w tym boreliozę, anaplazmozę, ehrlichiozę i riketsjozę. 

KLESZCZ POSPOLITY (Ixodes ricinus)

Siedlisko: Tereny trawiaste, podmokłe, wrzosowiska i lasy. Występuje także na obszarach miejskich i podmiejskich. 

Przenoszone choroby: Borelioza i anaplazmoza.

KLESZCZ JEŻY (Ixodes hexagonus)

Siedlisko: Parki i ogrody, a nawet tereny zurbanizowane.

Przenoszone choroby: Borelioza i anaplazmoza.

KLESZCZ ŁĄKOWY (Dermacentor reticulatus)

Siedlisko: Tereny trawiaste, pastwiska, obszary leśne.

Przenoszone choroby: Babeszjoza.

KLESZCZ PSI (Rhipicephalus sanguineus)

Siedlisko: Hodowle kojcowe i inne osłonięte miejsca.

Przenoszone choroby: Ehrlichioza i babeszjoza.

Ważne jest, aby stosowany środek przeciw pasożytom zewnętrznym u kota zwalczał wszystkie gatunki kleszczy najczęściej spotykane w Polsce.

Leczenie

Duże znaczenie ma zastosowanie właściwej strategii zapobiegania inwazji pcheł, dlatego poproś lekarza weterynarii o radę w tej sprawie. Wybrany produkt powinien być łatwy w użyciu i powinien zapewnić kotu ochronę przed najważniejszymi pasożytami. Idealny produkt przeciwpasożytniczy odznacza się następującym działaniem:

  • Szybko zabija kleszcze, które najczęściej występują u kotów, w tym należące do gatunku Ixodes hexagonus (kleszcz jeży).
  • Szybko zwalcza pchły, zanim zdążą złożyć jaja, i działa również na jaja i larwy pcheł, co pomaga kontrolować inwazję w domu.
  • Zabija pasożyty wewnętrzne, chroniąc dzięki temu przed potencjalnie śmiertelną chorobą wywołaną przez nicienie sercowe.
  • Niszczy świerzbowce uszne oraz wszoły, które mogą być przyczyną wtórnych zakażeń skóry.

Zapobieganie

Aby uniknąć problemów z pchłami i kleszczami, należy regularnie zapewniać kotom odpowiednie zabezpieczenie, ponieważ takie postępowanie może znacznie zmniejszyć ryzyko ponownej inwazji pasożytów. Proaktywne podejście do profilaktyki ma duże znaczenie w przypadku wszystkich problemów zdrowotnych. Pchły i kleszcze mogą być aktywne przez cały rok i rozmnażąją się bardzo szybko, dlatego tak ważne jest regularne stosowanie u Twoich pupili środków przeciwpasożytniczych – zazwyczaj co miesiąc. Po radę powinieneś zwrócić się do lekarza weterynarii lub personelu lecznicy.

Baner ilustrujący link do strony stoppasozytom.pl

Zdjęcie przedstawiające ulotkę zoetis książeczka szczepień str 54

zdjęcie przedstawiające ulotkę Controline