Polska

Pchły i kleszcze

Psy narażone są na inwazje wielu różnych pasożytów, a także na wywoływanie przez nie infekcje, które mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Dlatego, abyś mógł mieć pewność, że Twój pies jest chroniony przez cały rok, zalecamy regularne stosowanie środków przeciwpasożytniczych.

Fakty: Cykl rozwojowy pchły

Pchły są pasożytami zewnętrznymi najczęściej spotykanymi u zwierząt domowych. Ctenocephalides felis, czyli pchła kocia, to gatunek najbardziej rozpowszechniony zarówno u kotów, jak i psów. Inwazja pcheł jest nie tylko nieprzyjemna, ale także potencjalnie niebezpieczna dla zwierząt oraz ich właścicieli.

Cykl życiowy pchły trwa od kilku tygodni do miesiąca, jednak w niekorzystnych warunkach może być znacznie dłuższy. W cyklu rozwojowym pchły przechodzą przeobrażenie zupełne, w trakcie którego występują trzy główne stadia:

  • Dorosłe pchły wskakują na żywiciela (np. kota, psa lub człowieka) i w ciągu kilku minut zaczynają odżywiać się jego krwią. Ugryzienia pcheł powodują  świąd i podrażnienie skóry, ale w ten sposób pchły mogą również przenosić poważne choroby.
  • Po mniej niż 48 godzinach pchły zaczynają składać liczne jaja, które szybko spadają ze zwierzęcia i dostają się do środowiska.
  • Po kilku dniach z tych jaj wylęgają się larwy pcheł. Larwy nie lubią światła, dlatego od razu wpełzają głęboko w dywany lub szczeliny w podłodze, przez co niełatwo jest je zauważyć. Każda larwa otacza się kokonem i przeobraża się w nim w poczwarkę, a kiedy warunki są sprzyjające, pchły wydostają się z kokonów jako nowe osobniki dorosłe, gotowe do wskoczenia na stałocieplnego żywiciela i zapoczątkowania nowego cyklu. 

Jedna samica pchły składa do 50 jaj dziennie. W ciągu miesiąca 10 samic może złożyć nawet 15000 jaj. Pies lub kot rozsiewa jaja pcheł wszędzie, gdzie przebywa, co prowadzi do masywnego zanieczyszczenia jajami w jego środowisku. Pchły mogą wykonywać skoki na odległość nawet 33 cm, dlatego przeniesienie inwazji na inne zwierzęta domowe i ludzi jest bardzo łatwe. Pchły mają wielkość 1-2 mm, co sprawia, że trudno je dostrzec. Na każde 5 pcheł pasożytujących na zwierzęciu przypada 95 pcheł bytujących i niewidocznych w środowisku (jaja spadające z tego zwierzęcia oraz obecne już w środowisku jaja, larwy i poczwarki pcheł).

Cały dom, w tym dywany, sofy, łóżka i wszystkie te miejsca, w których przebywa zwierzę, może być silnie skażony jajami i larwami pcheł, stanowiącymi zaczątki nowych inwazji u tego zwierzęcia i innych. Przez odkurzanie usuwa się tylko niewielką liczbę jaj i larw, ponieważ są one ukryte głęboko w podłodze oraz dywanach i wykładzinach, a przy tym wczepiają się w ich włókna. Pchły mogą przetrwać w otoczeniu nawet przez 6 miesięcy

Jedna pchła może w ciągu doby ugryźć swojego żywiciela około 10 razy i pobrać aż 15 razy tyle krwi, ile sama waży. Pchły zaczynają żerować po bardzo krótkim czasie od dostania się na swojego żywiciela; 25% pcheł pobiera pierwszą porcję krwi w ciągu 5 minut, a 97% – w ciągu godziny. Przy dużej inwazji pchły mogą doprowadzić całkiem zdrowe zwierzę do anemii, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci, jeśli zwierzę jest małe.

Jednym z głównych czynników umożliwiających pchłom szybkie odbycie całego cyklu rozwojowego jest ciepło, dlatego centralne ogrzewanie sprawia, że pchły mogą rozmnażać się przez cały rok.

Psy i kleszcze

Na terenie całej Polski psy narażone są na inwazję kleszczy. Kleszcze bytują w wysokich trawach, w parkach, na łąkach i obszarach leśnych, a także w hodowlach kojcowych. Zazwyczaj wczepiają się w skórę psa w miejscach słabo porośniętych sierścią, takich jak okolice uszu, brzuch, pachwiny lub znajdujących się blisko podłoża, takich jak łapy. Po przyczepieniu się do skóry psa kleszcze zaczynają odżywiać się jego krwią i na skutek tego pęcznieją. Podczas pobierania krwi kleszcze mogą przenosić choroby, w tym boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę i ehrlichiozę. Każda z tych chorób stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia Twojego psa. 

KLESZCZ POSPOLITY (Ixodes ricinus)

Siedlisko: Tereny trawiaste, podmokłe, wrzosowiska i lasy. Występuje także na obszarach miejskich i podmiejskich. 
Przenoszone choroby: Borelioza i anaplazmoza.

KLESZCZ JEŻY (Ixodes hexagonus)

Siedlisko: Parki i ogrody, a nawet tereny zurbanizowane.
Przenoszone choroby: Borelioza i anaplazmoza.

KLESZCZ ŁĄKOWY (Dermacentor reticulatus)

Siedlisko: Tereny trawiaste, pastwiska, obszary leśne.
Przenoszone choroby: Babeszjoza.

KLESZCZ PSI (Rhipicephalus sanguineus)

Siedlisko: Hodowle kojcowe i inne osłonięte miejsca.
Przenoszone choroby: Ehrlichioza i babeszjoza.

Leczenie

Dostępnych jest wiele produktów pasożytobójczych: jedne są dobre, a inne mniej przydatne. Tak jak w przypadku innych zakupów, chcesz dostać to, za co płacisz. Dlatego zwróć się do lekarza weterynarii po profesjonalną radę, który z dostępnych produktów najlepiej pasuje do Twojej sytuacji i stylu życia oraz do Twojego psa. Wybierając preparat, należy zdecydować się na taki, który:

  • Szybko likwiduje zarówno pchły, jak i kleszcze
  • Zachowuje skuteczność bójczą wobec pcheł i kleszczy przez cały okres między kolejnymi dawkami
  • Zabija gatunki kleszczy najczęściej spotykane w Polsce
  • Zmniejsza do minimum ryzyko wystąpienia luki w ochronie, którą mogłyby wykorzystać pchły i kleszcze.

Szybkie zabicie kleszczy może również zmniejszyć potencjalne ryzyko przeniesienia chorób odkleszczowych. Jednak nie każdy preparat jest przeznaczony do zwalczania wszystkich powszechnie występujących gatunków kleszczy. Powinieneś spytać lekarza weterynarii, który produkt jest najodpowiedniejszy dla Twojego psa. 

Zapobieganie

Aby uniknąć problemów z pchłami i kleszczami, należy regularnie zapewniać psom odpowiednie zabezpieczenie, ponieważ takie postępowanie może znacznie zmniejszyć ryzyko ponownej inwazji pasożytów. Proaktywne podejście do profilaktyki ma duże znaczenie w przypadku wszystkich problemów zdrowotnych. Pchły i kleszcze mogą być aktywne przez cały rok i rozmnażąją się bardzo szybko, dlatego tak ważne jest regularne stosowanie u Twojego pupila środków przeciw tym pasożytom – zazwyczaj co miesiąc. Po radę powinieneś zwrócić się do lekarza weterynarii lub personelu lecznicy.

Baner ilustrujący link do strony smartbow.com

Baner ilustrujący link do strony stoppasozytom.pl

Polub fanpage

Baner ilustrujący link do strony www.facebook.com/psykotyklopoty

zdjęcie przedstawiające ulotkę Controline