Docelowe gatunki zwierząt
Bydło.
Wskazania lecznicze dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
Mastitis kliniczne u krów w okresie laktacji, wywołane infekcją: Streptococcus dysgalactiae, Streptococcus agalactiae, Staphylococcus aureus (w tym szczepy produkujące penicylinazę), Escherichia coli, Corynebacterium pyogenes, Pseudomonas aeruginosa, Micrococcus spp., Klebsiella spp.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na antybiotyki beta – laktamowe.
Ostra niewydolność nerek.
Specjalne ostrzeżenia dotyczące stosowania u każdego z docelowych gatunków zwierząt
Brak.
Specjalne środki ostrożności przy stosowaniu, w tym specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom
Penicyliny i cefalosporyny mogą wywoływać reakcję nadwrażliwości (alergię) po ich podaniu parenteralnym, po przypadkowym dostaniu się do dróg oddechowych, spożyciu oraz kontakcie ze skórą. Nadwrażliwość na penicyliny może prowadzić do krzyżowej nadwrażliwości na cefalosporyny i odwrotnie. Reakcja alergiczna na te substancje może w niektórych przypadkach być poważna.
Osoby o znanej nadwrażliwości lub osoby, którym zalecano unikanie kontaktu z tego rodzaju substancjami, nie powinny mieć kontaktu z tym preparatem.
Należy bardzo ostrożnie postępować z produktem, podejmując wszelkie zalecane środki ostrożności, by uniknąć przypadkowego narażenia na działanie preparatu.
Jeśli w wyniku przypadkowego kontaktu z produktem rozwinęły się objawy takie jak wysypka na skórze, należy skonsultować się z lekarzem medycyny pokazując mu opakowanie produktu lub ulotkę informacyjną. Obrzęk twarzy, ust, okolic oczu lub trudności w oddychaniu są znacznie poważniejszymi objawami i mogą wymagać natychmiastowej interwencji medycznej.
Należy umyć ręce po zastosowaniu preparatu.
Działania niepożądane (częstotliwość i stopień nasilenia)
Nie obserwowano.
Stosowanie w ciąży, laktacji lub w okresie nieśności
Produkt przeznaczony do stosowania u krów w okresie laktacji.
Interakcje z innymi produktami leczniczymi lub inne rodzaje interakcji
Nie stosować równocześnie z antybiotykami aminoglikozydowymi jak: streptomycyna, neomycyna i gentamycyna. Stosowanie z lekami o właściwościach nefrotoksycznych może wydłużyć czas eliminacji cefoperazonu.
Dawkowanie i droga(-i) podania dla poszczególnych docelowych gatunków zwierząt
Preparat podaje się dowymieniowo w ilości jednej tubostrzykawki na ćwiartkę wymienia. Schemat stosowania obejmuje jednokrotne podanie.
Przed podaniem należy dokładnie zdoić chorą ćwiartkę i zdezynfekować strzyk.
Po podaniu należy delikatnie wymasować strzyk w kierunku zatoki mlekonośnej.
Przedawkowanie (w tym jego objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy oraz odtrutki), jeżeli niezbędne
Ze względu na charakter produktu w praktyce nie ma możliwości przedawkowania.
Okres (-y) karencji
Tkanki jadalne: 2 dni.
Mleko: 3,5 dnia (84 godziny).